top of page

POVEZANOST ONLINE    OBRAZOVANJA SA MUZEJEM

Obrazovanje je sastavni deo muzeja kao instutucijeSnažna povezanost online obrazovanja i "klasičnog" muzeja se ogleda u sve češće primenljivim virtuelnim muzejima.

 

Razvoj Interneta, multimedijalne tehnologije, baza podataka i drugih informaciono - komunikacionih tehnologija omogućili su postojanje virtuelnih muzeja. Digitalna tehnologija uvela je promene u načinu očuvanja muzejske zbirke, a time i u način njihovog prikaza. X-ray imaging i 3D laser scanning neki su od savremenih načina skeniranja muzejskih eksponata koji su omogućili njihov prikaz u virtuelnom prostoru.

 

Digitalizacija muzeja zajednički je projekt nastao udruživanjem snaga i finansija muzeja, kulturnih institucija i vlada širom sveta. Cilj projekta jeste očuvanje baštine i stvaranje novih izvora informacija, a time i znanja. Virtuelni muzeji čini kolekcija digitalizovanih slika, crteža, fotografija, zvučnih i video zapisa, novinskih članaka i raznih muzejskih predmeta koji u fizičkom svetu nisu povezani mestom na kojem se nalaze ali su na neki način povezani sa kontekstom realne baštine na koju upućuju. Virtuelni muzej ne poseduje digitalizovane eksponate i upravo zato se razlikuje od muzeja u tradicionalnom smislu. Osim razgledanja i pretraživanja URL adresa koje se nalaze u virtuelnim muzejima, posetiocu je omogućeno i dodavanje sadržaja u virtuelni muzej i na taj način učestvovanje u stvaranju virtuelnog muzeja. Istraživanja pokazuju da virtuelni muzeji privlače veći broj posetilaca od realnih muzeja. Studenti i učenici su česti posetioci virtuelnih muzeja, a osim što ih posećuju oni stvaraju i vlastite virtuelne muzeje.

 

U okviru kreiranja enterijera muzeja upotrebljene su različite vrsta elementa čime je stvaren radni prostor u kome su dostupne svi potrebni elementi za njegovo funkcionisanje. Takođe, posetioci mogu biti predstavljeni u ovim virtuelnim muzejima putem animiranih 3D likova (avatari).

bottom of page